Dean & Wood Ltd.

Dean & Wood är Storbritanniens äldsta grossist inom kyla och luftkonditionering. Med över 12 000 produkter från ledande tillverkare som Bitzer, Danfoss, Copeland och Frascold är Dean & Wood ett bolag som ständigt har anpassat sig till marknadens behov.

I Dean & Wood ingår även Air Creation som levererar luftkonditioneringsutrustning från Mitsubishi Electric och Cabinet Spares som är specialiserade på reservdelar till kylskåp.

Dean & Wood grundades 1904 och ingår i Beijer Ref sedan 2004. Huvudkontoret finns i Leeds med 15 filialer i Storbritannien.

15 Bruntcliffe Avenue Leeds 27 Industrial Estate
UK-LS27 0LL Morley, Leeds
United Kingdom
MD: John Billson

Tel: +44 113 201 2800
Fax: +44 113 253 0575
Hemsida: www.dean-wood.co.uk

Filial

1

Belfast

54 Boucher Palace
BT12 6HT Belfast, Northern Ireland
Business Manager: Collette McAleese

Tel: +44 (0) 28 9066 4935
Fax: +44 (0) 28 9068 3175
E-post: belfast@dean-wood.co.uk
2

Birmingham

Unit 1, Parkway Ind. Centre Heneage Street
B7 4LY Birmingham
Branch Manager: Pete Warburton

Tel: +44 (0) 121 3594404
Fax: +44 (0) 121 3594870
E-post: birmingham@dean-wood.co.uk
3

Bristol

Unit No 1 Camwal Road, St Philips
BS2 0UZ Bristol
Branch Manager: Paul Oliveri

Tel: +44 (0) 117 9717413
Fax: +44 (0) 117 9721561
E-post: bristol@dean-wood.co.uk
4

Cambridge

Unit 18 Clifton Road Industrial Estate
CB1 7EB Cambridge
Branch Manager: Cliff Sealy

Tel: +44 (0) 1223 416 695
Fax: +44 (0) 1223 245 510
E-post: cambridge@dean-wood.co.uk
5

Canning Town

Europa Trade Park, Cody Road,
E16 4SP, London
Business Manager: Peter Thompson

Tel: +44 (0) 20 7474 3690
E-post: canningtown@dean-wood.co.uk
6

Glasgow

Unit D, Moor Park Industrial Estate, Govan
G51 2BQ Glasgow
Business Manager: Stuart Hetherington

Tel: +44 (0) 141 425 1515
Fax: +44 (0) 141 445 5880
E-post: glasgow@dean-wood.co.uk
7

Leatherhead

Unit B, Imperial Park, Randalls Way
KT22 7TA Leatherhead, Surrey
Business Manager: Matt Rose

Tel: +44 (0) 137 238 9220
Fax: +44 (0) 137 237 3277
E-post: leatherhead@dean-wood.co.uk
8

Leeds

National Distribution Centre 15 Bruntcliffe Avenue, Leeds 27 Industrial Estate
LS27 0LL Morley, Leeds
Business Manager: Mick Paul

Tel: +44 (0) 113 2012800
Fax: +44 (0) 113 2530575
E-post: leeds@dean-wood.co.uk
9

London Greenford

Unit 36, Metropolitan Centre Taunton Road
UB6 8UQ Greenford, Middlesex
Business Manager: Peter Thompson

Tel: +44 (0) 208 833 7157
Fax: +4 (0) 208 566 6749
E-post: greenford@dean-wood.co.uk
10

Manchester

Unit 9 Premier Park, Acheson Way Trafford Park Rd, Trafford Park
M17 1GA Manchester
Business Manager: Darren Ditchfield

Tel: +44 (0) 161 855 3790
Fax: +44 (0) 161 848 0517
E-post: manchester@dean-wood.co.uk
11

Newcastle

Units 13/15, Invincible Drive Armstrong Centre Ind. Pk., Scotswood
NE4 7HX Newcastle-upon-Tyne
Business Manager: Ray Jones

Tel: +44 (0) 191 2720434
Fax: +44 (0) 191 2720447
E-post: newcastle@dean-wood.co.uk
12

Norwich

Unit No 6, Hellesdon Hall Ind. Pk. Drayton High Road, Hellesdon
NR6 5DR Norwich
Business Manager: Cliff Sealy

Tel: +44 (0) 1603 788960
Fax: +44 (0) 1603 424505
E-post: norwich@dean-wood.co.uk
13

Nottingham

Unit D, 10 Vickery Way Chetwynd Business Park, Chilwell
NG9 6RY Nottingham
Business Manager: Yvonne Sansom

Tel: +44 (0) 115 946 3678
Fax: +44 (0) 115 946 3482
E-post: nottingham@dean-wood.co.uk
14

Preston

169 Walton Summit Road
PR5 8AQ Preston
Business Manager: Billy Doyle

Tel: +44 (0) 1772 629 346
Fax: +44 (0) 1772 336 124
E-post: preston@dean-wood.co.uk
15

Southampton

Unit 8, Woodside Road Eastleigh
SO50 4ET Hants, Southampton
Business Manager: Matt Rose

Tel: +44 (0) 2380 653078
Fax: +44 (0) 2380 653082
E-post: southampton@dean-wood.co.uk