HRP Limited

Med verksamhet sedan 1945 är HRP en av Storbritanniens mest väletablerade grossister inom kyla och luftkonditionering.

I företagets produktportfölj ingår bland annat varumärkena Mitsubishi Heavy Industries, Danfoss, Copeland, Friga Bohn, Aspera, Tecumseh, BOC Refrigerants och Lawton. Produktsortimentet finns tillgängligt i hela Storbritannien genom ett nätverk av filialer.

HRP har sitt huvudkontor i Leeds med 13 filialer i Storbritannien.

15 Bruntcliffe Avenue Leeds 27 Industrial Estate
UK-LS27 0LL Morley, Leeds
United Kingdom
MD: John Billson

Tel: +44 113 201 2800
Fax: +44 113 253 0575
Hemsida: www.hrponline.co.uk

Filial

1

Bedford

Unit B6, Manton Centre,
Manton Lane
MK41 7PX Bedford
Branch Manager: Hayley Webb

Tel: +44 845 3192 826
Fax: +44 845 3192 827
E-post: bedford@hrpwholesale.uk.com
2

Birmingham

Unit J4, Fulford Drive,
Minworth Industrial Park
B76 1DJ Birmingham
Branch Manager: Heath Langston

Tel: +44 845 3192 812
Fax: +44 845 3192 813
E-post: birmingham@hrpwholesale.uk.com
3

Bristol

Unit 100, Quadrant Industrial Estate,
Ash Ridge Road
BS32 4QA Bristol
Branch Manager: Wayne Morris

Tel: +44 845 3192 814
Fax: +44 845 3192 815
E-post: bristol@hrpwholesale.uk.com
4

Gateshead (HRP Express)

322H Mayoral Way, Team Valley Trading Estate,
NE11 0RT Gateshead
Branch Manager: James Melia

Tel: +44 1913 896 482
Fax: +44 1914 875 914
E-post: gatesheadtc@hrpwholesale.uk.com
5

Glasgow

140 St. Andrew's Road, Pollokshields
G41 1PP Glasgow
Tel: +44 845 3192 820
Fax: +44 845 3192 821
E-post: glasgow@hrpwholesale.uk.com
6

Leeds

Unit 1, Aintree Court, Hunslet Business Park,
National Road
LS10 1TF Leeds
Branch Manager: Michelle Hawksworth

Tel: +44 845 3192 822
Fax: +44 845 3192 823
E-post: leeds@hrpwholesale.uk.com
7

Merton

Unit 2, Saxon Business Centre,
Windsor Avenue
SW19 2RR London
Branch Manager: Damian Wiszniewski

Tel: +44 845 3192 830
Fax: +44 845 3192 831
E-post: wiszniewskid@hrpwholesale.uk.com
8

Norwich

4/6 Murrayfield Road, Fifers Lane
NR6 6NQ Norwich
Branch Manager: Alan Reynolds

Tel: +44 845 3192 816
Fax: +44 845 3192 817
E-post: norwich@hrpwholesale.uk.com
9

Sheffield

Unit 2, Brightside,
443 Brightside Lane
S9 2RS Sheffield
Branch Manager: Neil Hunton

Tel: +44 845 3192 818
Fax: +44 845 3192 819
E-post: sheffield@hrpwholesale.uk.com
10

Slough

561 Ipswich Road, Slough Trading Estate
SL1 4EP Slough
Branch Manager: Spencer Banfield

Tel: +44 1753 495 710
Fax: +44 845 319 2801
E-post: slough@hrpwholesale.uk.com
11

Southampton

Unit 2, Stephenson Road,
Segensworth
PO15 5RU Fareham
Branch Manager: Damian Wiszniewski

Tel: +44 845 3192 828
Fax: +44 845 3192 829
E-post: fareham@hrpwholesale.uk.com
12

Swanley

Unit 3, The Interchange, Wested Lane
BR8 8TE Swanley
Branch Manager: Marc Reed

Tel: +44 1322 614 811
Fax: +44 8453 192 811
E-post: swanley@hrpwholesale.uk.com
13

Walthamstow

Unit 12, Waltham Park Way
E17 5DU Walthamstow
Branch Manager: Dene Tholet

Tel: +44 2085 319 321
Fax: +44 845 3192 809
E-post: walthamstow@hrpwholesale.uk.com
14

Warrington

5 Rivington Court, Hardwick Grange
WA1 4RT Warrington
Branch Manager: Gregory Clements

Tel: +44 845 3192 824
Fax: +44 845 3192 825
E-post: warrington@hrpwholesale.uk.com